1.3.1. Naaberkihelkonnad Tori ja Vändra

 

Pärnumaa oli 1930. aasta andmetel Eesti suurimaid maakondi. See piirnes põhjas Lääne-, Harju- ja Järvamaaga, kagus Viljandi- ja Valgamaa ning Läti Vabariigiga. Kirdes tungib Pärnumaa endiselt kiiluna Harju- ja Järvamaa vahele – nii võib kirjanduses kohati leiduvat väljendit Kirde-Pärnumaa Tori ja Vändra kihelkondade kohta pidada täpsustatumaks määratluseks.

 

1930. aastatel jagunes Pärnumaa üheteistkümneks kihelkonnaks (kaart 3), millest Vändra oli Saarde ja Pärnu-Jaagupi järel pindala suuruse poolest kolmandal kohal. Tori kihelkond oli väiksem.

 

 

Kaart 3. Pärnumaa 1930. aastal. Triibulised alad tähistavad Tori ja Vändra kihelkonda

 

 

Tori kihelkonna pindala oli 1930. aastal 523,6 km2 ning see asus Pärnumaa kitsama keskosa idaserval vastu Viljandimaad. Naaberkihelkondadeks olid Vändra, Pärnu-Jaagupi, Pärnu ja Saarde. Kihelkonna keskus Tori alevik asus 20 kilomeetri kaugusel Pärnu linnast. Kihelkond oli jagatud neljaks vallaks: Are, Suigu, Taali ja Tori. Külasid oli 54, mõisaid 8, talusid 1052, rahvakoole 14, rahvaraamatukogusid 12. Vaadeldaval perioodil tegutses Tori kihelkonnas 57 erineva suunitlusega seltsi ja ühingut.[1]

 

Vändra kihelkonna pindala oli 583,1 km2 ning see moodustas Pärnumaa kirdenurga Harju-, Järva- ja Viljandimaa vahel, piirnedes Pärnu-Jaagupi ja Tori kihelkonnaga. Kihelkonna keskus Vändra alev asus 42 kilomeetri kaugusel Pärnu linnast. Kihelkond koosnes neljast vallast: Lelle, Uue-Vändra, Vana-Vändra ja Viluvere. Külasid oli 75, mõisaid 12, talusid 1192, rahvakoole 13, rahvaraamatukogusid 8, mitmesuguseid seltse ja ühinguid 59.

 

Mõlemad vallad kuulusid 1930. aastatel nii majanduslikult kui ka kultuuriliselt hästi arenenud administratiivsete üksuste hulka.

 

20. sajandi esimese poole kirjelduste põhjal iseloomustas Tori ja Vändra kandi loodust soode ja rabade rohkus ning ulatuslikud metsatasandikud. Tori kihelkonna kohta märgitakse, et soo ja metsa tõttu oli asustus kihelkonnas suhteliselt hõre, kohati puudus täiesti. Paljud Vändra kihelkonna talud asetsesid laialipillutatult, just nagu "ära eksinult". Teeäärne hoonestus paiknes mõlemal pool teed ahelküladena.

 

Seoses jõgede rohkuse ning küllaltki soise pinnasega oli liiklemine teataval määral raskendatud. Vaatlusalusel perioodil kasutati siiski juba samu suurema asustusega paiku ühendavaid teid nagu tänapäevalgi: Pärnu–Vändra–Türi maanteed ja  Raeküla–Sindi–Tori–Vändra maanteed, millest kumbki kulges erineval pool Pärnu jõge. Nende kahe suurema tee kaudu toimuski igapäevane inimeste ning kauba liikumine lähipiirkonnas (talumehed omavahel) ning ka  ühendus kaugemate naabritega Pärnus ja Paides.

 

Otsesuhtlemine Tallinnaga sai võimalikuks kitsarööpmelise Eidapere–Pärnu raudteeharu ehitamise järel 1928. aastal. Viluvere raudteejaamast viis kümne kilomeetri pikkune harutee Vana-Vändrasse. Rahvapillimeeste elulugudest selgub, et rong oli peamine liiklemisvahend, kui oli vaja sõita näiteks Muusikamuuseumi poolt korraldatavatele ringreisidele või pidudele. Tori viiuldajad kasutasid kodujaamana Tootsi, Vändra mehed Lelle raudteejaama. Veel mainitakse 20. sajandi alguse Pärnumaa kirjeldustes autobusse, mis sõitsid Pärnust igasse suunda, kus teeolud vähegi lubasid.

 

1922. aasta rahvaloenduse andmetel elas Pärnumaa rahvastikust 75% maapiirkonnas, ülejäänud elasid linnades ja alevikes. Pärnumaa suuremad talukohad olid koondunud Tori ja Vändra piirkonda. Üle 60% elanikest tegeles 1930. aastatel põllumajandusega.

 

Tori koduloouurija Mihkel Tilk loendab laulukoorides lauljate ameteid, mida sealkandis peeti ja see annab ülevaate ka tolle aja tegevusaladest kihelkonnas. Koorilauljate hulka kuulus koolmeistreid, rätsepaid, aidamehi, kaupmehi, tislereid, taluperemehi, ehitustöölisi, kingseppi, sadulseppi, möldreid, taluteenijaid, kudujaid, seppi, vallaametnikke, õmblejaid, posti- ja pangaametnikke, pottseppi (Tilk 1978: 39–42). Peamiselt tegelesid Tori ja Vändra elanikud siiski põllumajanduse ning loomapidamisega, vähem ka metsanduse ja aiandusega. Tööstusettevõtteid oli Tori kihelkonnas väga vähe.

 



[1] Seltside rohkus on seletatav asjaoluga, et nende hulka on arvatud ka külades tegutsenud laulukoorid ja orkestrid.