Saateks

 

Käesolev e-väljaanne on valminud minu 2004. aasta kevadel Eesti Teatri- ja Muusikaakadeemias kaitstud muusikateaduste magistritöö "Põhja-Pärnumaa viiuldajad ja nende mängumaneer 20. sajandi I poolel" baasil. Töötasin 2005. aastal Eesti Kirjandusmuuseumi etnomusikoloogia osakonnas teadurina, minu peamiseks tööülesandeks oli nimetatud magistritöö raamatuks vormimine. Uurimus pidi ilmavalgust nägema sarjas “Ars Musicae Popularis”.  Toimetajatöö tegi etnomusikoloogia osakonna juhataja Triinu Ojamaa.

 

Ometigi juhtus nii, et raamatu valmimine seiskus –­ perekondlikel põhjustel. Nüüdseks on perekondlik põhjus saanud 5-aastaseks ning otsustasin sellel tööl valmida lasta. Olgu siinkohal tegemist minu jaoks ühe eluetapi kokkuvõttega, mille algus ulatub aastate (kui mitte öelda aastakümnete) taha. Minu süvendatud huvi vanade eesti viiulipalade vastu algas aastal 1994, mil asusin õppima Viljandi Kultuurikolled˛isse rahvamuusika erialal, põhiinstrumendiks viiul. Viiulipalade pelgalt mängimisest jäi aga veidi väheks, et neid lõpuni mõista. Otsisin võimalust tegeleda oma huvialaga põhjalikumalt edasi. Täna Vaike Sarvele asusin õppima Eesti Teatri- ja Muusikaakadeemia muusikateaduse osakonda, mille õpingute lõpul kaitsesin magistritöö vana viiulimuusika alal. Juhendajaks oli Vaike Sarv.

 

Tänaseks olen aktiivsest uurijatööst jäänud kõrvale ning tegelen muusika õpetamisega erinevas vanustes huvilistele. Repertuaari kättesaadavuse parandamiseks pärimusmuusika alal ning õppematerjali koostamise vajadusel avaldasin 2010. aasta teisel poolel veebikogumiku eesti viiulimuusikast pealkirjaga Eesti viiul (vt. http://eestiviiul.rahvamuusika.ee). Kogumik ise kasvab ja täieneb iga päevaga, lõplikuks eesmärgiks olen endale seadnud eesti vanema viiulimuusika transkribeerimise ja selle avaldamise võimalikult täielikus mahus. Vabakutselise uurijana seob koostöö mind hetkel Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiviga, kelle töötajate kaasabil ja nõul ning materjale kasutades on nimetatud veebikogumiku ilmumine teoks saanud.

 

Minu siiraim tänu siinse e-väljaande kontekstis kuulub eelkõige Vaike Sarvele, kes sisendas mulle eneseusku tegelemaks selle valdkonnaga. Veel soovin tänada Urve Lippust ja Triinu Ojamaad. Samuti kuulub minu tänu täienduste ja nõuannete eest magistritöö retsensentidele ˇanna Pärtlasele ja Igor Tõnuristile. Edna Tuvi Eesti Kirjandusmuuseumist on sisestanud kõik noodinäited – suur, suur tänu!

 

Krista Sildoja,

jaanuaris 2011.

 

Žingeyri Islandi Vabariik.