Ansambli elulugu

 

 

Meie ametlik elulugu sai alguse 1999. aasta jõulude ajal, mil esinesime esimest korda neljakesi koos. Esinemisel kõlas esmakordselt ballaad "Siidilipp ja hõbepurje", mille valmimise üle olime me ise väga õnnelikud. Väikene ülesastumine toimus tolle aasta rahvamuusika kateedri õppejõudude kontserdi raames.                    

 

Kuidas kasvas ansambli mõte

 

Viljandi Kultuuriakadeemia rahvamuusika eriala viiulitundides kohtusid Krista ja Meelika, neist esimene õpetaja, teine õpilase rollis. Ühiselt jõuti otsusele, et saatega koos harjutamine oleks veelgi viljakam. Nii langeski valik Elole, kui osavale kandlekäsitlejale. Samas olime vaimustunud ideest, et viiul ei kõlagi klaveri ega kitarri,  vaidõrnahäälse kandle saatel. Nii sai meist esialgu trio. Kuid... ;o) koolimajas liikus ringi rahvamuusikasõber, levimuusika eriala tudeng Kristjan. Taas täiesti üheaegselt jõudsid Meelika ja Krista otsusele, et `üks õige mees´ peab ka ansamblis olema, ja selleks sobis ideaalselt Kristjan, kes oma eriala kõrvalt ka kõiksugu basspille käsitles. Nii sai meist pärimusmuusika võtit otsiv nelik, kes esines esmakordselt 1999. aasta jõulude ajal.

 

Nimetu neliku esimene esinemine rahvamuusika kateedri õppejõudude kontserdil 16. dets. 1999. Foto: A. Sarv

 

 

Virbeldajad Meelika ja Krista 2001 aasta Viljandi

Pärimusmuusika Festivalil, Foto: A. Sarv

                 

Nime saamise lugu 

 

Virbel on häälestusnupp, saime teada. Kristat kummitas see sõna õige kaua. Miks mitte võtta endale nimeks midagi, mis tundub esialgu `mitte midagi´ tähendavat? Ja on kõlav veel pealekauba ning tähenduslik – kamba peale kokku on meil... oi kui palju virbleid. V muutus kohe W-ks, sest kaks viiulit (V+V) annavad ju selle kokku! Pealegi on W kuidagi romantilisem,

arvasime. Ja ka meie lauldavad uuemad rahvalaulud kuuluvad ju ilusasti kokku ärkamisaegse romantikaga. Nii oli selge, et meie ansambli nimeks on ja jääb WIRBEL.

 

Meie esinemised

 

Alustasime üsna vaikselt, ilma kisa ja kärata, sest meile meeldis see miski, millega olime algust teinud. Kutsuti siia ja sinna, sedakaudu jälle siia ja sinna. Me pugesime kuulajatele naha vahele. 

Oma esimese folgi (Viljandi Pärimusmuusika Festival, kui meie eriala inimeste tähtsaim väljund Eestis) `magasime maha´, kui nii saab öelda. Arvasime, et oleme nõnda rohelised, et meil ei ole veel midagi öelda. Aasta oli siis 2000. Kogemused tulid ning kõigil järgnevatel aastatel oleme olnud aukohal festivali programmis, ja edukalt on läinud.

 

Kontserdid välismaal

 

Rahvamuusikal on üks hea omadus - see on ainult sinu ja sinu rahva oma. Seetõttu oleme hulgaliselt saanud oma maa muusikat välismaal tutvustamas käia. Kõigepealt meenub Ameerika reis septembris 2001. Olime kutsutud esinema New Jerseys toimuvale rahvamuusika festivalile "Scandinavian Fest". Selle reisiga seoses oli meil võimalus anda kontserte ka New Yorgi ja Lakewoodi Eesti Majades. Sealne eestlaskond on kadestamisväärselt armas. Krista ja Elo jõudsid ära käia World Trade Center`i tipus, Meelika ja Kristjan lubasid seda teha järgmisel reisil... Tipukuupäev oli 5. sept. 2001...

 

Wirbel koos lahkete võõrustajatega Lakewoodi Eesti Majas 6. sept. 2001.

 

Liialdamata võib tõdeda, et Wirbel on väliseestlaste südamed võitnud. Oleme esinenud veel Stockholmi, Lundi, Eskilstuna, Göteborgi eestlastele ning igal pool on kaunid eestikeelsed pärimuslikud laulud toonud

välja pisarad. "... Skandinaavia Festivalile saabus Eestit esindama suurepärane rahvamuusika-ansambel Wirbel, kes vallutas südameid ja tõi osa eesti rahvapõlist kultuuri päevadest osavõtjatele konkreetselt esile /.../ Lauldi neiust, kes oli armunud kroonuteenistusse minevasse soldatisse; lauldi naisterahvast, kes oli oma elu liiga kiiresti ära elanud; lauldi vanatüdruku laul ja samuti laulis Kristjan ka vanapoisi laulu. Kiired polkad vaheldusid rahulikkude  paladega ... " (Ajalehest “Vaba Eesti sõna”, 13. sept. 2001)

 

Jätkame kindlasti oma tegevust eesti pärimusmuusika tutvustamisel mujal maailmas. Väliskuulajad on ära tundnud miski, mis ei ole nende oma - see on midagi teistsugust, seda on põnev kuulata.

 

 

Põnevat lisalugemist: Wirbli reisikiri Rootsist 3. - 8. okt. 2001